Czekolada to prawdziwy skarb!

Czekoladę traktujemy często jako jeden z wielu słodyczy dostępnych na rynku. Częstujemy się nią nie zdając sobie sprawy z korzyści jakie powoduje w naszym organizmie! Na szczęście przychodzimy dziś do Was z kilkoma informacjami, dzięki którym docenicie ten produkt jeszcze bardziej i będziecie sięgać po niego częściej.

Czy wiedzieliście, że zapach czekolady pobudza tzw. fale theta, występujące w mózgu, które powodują rozluźnienie? Fale te występują najczęściej podczas transu, intensywnego marzenia czy intensywnych emocji.
Czekolada zwiększa również poziom endorfin, a więc hormonów szczęścia – nasz nastrój i samopoczucie poprawiają się, a wszystkie smutki maleją.

Brązowy słodycz jest także źródłem wielu witamin i minerałów. Jedna tabliczka czekolady zapewnia 20-25% dziennego zapotrzebowania na magnez i wapń. Zawartość kofeiny w tabliczce czekolady, stanowi zaledwie jedną czwartą ilości kofeiny zawartej w filiżance kawy, a mimo to, stymuluje ona układ nerwowy!

Również serce nie pozostaje obojętne wobec tego przysmaku. Zbawienne skutki mają zawarte w czekoladzie flawonoidy: katechina, epikatechina i procyjanidyna. M. in. obniżają ryzyko zmian miażdżycowych czy zapobiegają zakrzepom krwi.

Czekolada to same korzyści dla naszego organizmu! Sięgajcie po nią jak najczęściej, szczególnie w tym jesiennym czasie, który nieraz trzeba sobie osłodzić.

 

pexels-pixabay-65882

Dodaj komentarz