Owoce do fontanny czekoladowej

Decydując się owoce jako dodatek do czekoladowej fontanny, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Najważniejsze by owoce świeże, te z puszki lub mrożone mogą okazać się zbyt miękkie przez co mogą zapchać fontannę. Owoce przed podaniem powinny być dokładnie umyte i ułożone na osobnych półmiskach. Nie poleca się stosowania owoców o małych rozmiarach jak np. maliny czy poziomki.

Truskawki warto wybrać głównie w sezonie. Zdarza się również, że niektóre hurtownie oferują świeże truskawki także w sezonie zimowym czy wiosennym. Truskawki powinny być ułożone na półmisku bez szypułek.

Winogrona zawsze należy oddzielić od krzaczków, żeby ułatwić gościom nabijanie ich na patyczki. Łączenie winogron w kolorze fioletowym i zielonym to bardzo ciekawy pomysł na doznania smakowe jak i wizualne.

Mandarynki i pomarańcze trzeba oddzielić na pojedyncze kawałki. Wybierz owoce szczególnie kwaskowe oraz pozbawione pestek.

Ananas oraz mango– owoce egzotyczne, po obraniu najlepiej pokroić w kostkę.

Kiwi – doskonale sprawdzają się w połączeniu z ciemną czekoladą. Pamiętaj by wybrać tylko twarde owoce i pokroić w części.

Banany, jabłka, gruszki, brzoskwinie stanowią owoce szybko ciemniejące dlatego najlepiej przygotować je dopiero przed podaniem.

600x600_1243524851375-Ediblearrangementpreciousportrait

Dodaj komentarz