Lato z czekoladowym fondue

Możliwość łączenia owoców i czekolady to ogromne pole do popisu dla każdego kto uwielbia takie pyszne połączenie.
Orzeźwiający smak owoców doskonale dopełnia smak czekolady.
Aby przygotować czekoladowe fondue możesz wykorzystać owoce świeże, suszone, kandyzowane bądź liofilizowane. Dobrej jakości czekolada doskonale będzie pasować do każdego z powyższych rodzajów owoców.
Podczas wyboru najlepiej kierować się indywidualnymi preferencjami dotyczącymi smaku.
Warto pamiętać, że czekolada biała najpyszniej łączy się z maliną lub limonką, mleczna z borówką i jagodą, a ciemna z pomarańczami i z truskawkami.
Latem doskonałym pomysłem na czekoladowo-owocowy deser są wszystkie owoce jagodowe. Zanim przygotujesz swoje fondue miej na uwadze, że owoce takie jak: truskawki, maliny, jagody bądź borówki należy delikatnie opłukać, nigdy nie należy spożywać ich niemytych.
Kupując je na bazarze z pewnością osiadł na nich uliczny kurz, a dodatkowo mogły po nich spacerować ślimaki, które roznoszą larwy pewnej odmiany tasiemca.
Jeżeli chcemy cieszyć się pysznymi owocami nie tylko w sezonie letnim warto je zamrozić. Czas zamrażania – od 3 do 12 miesięcy w temperaturze -18°C lub niższej. Zamrażanie może uszkodzić niektóre owoce miękkie, jednak nie jest niebezpieczne dla zdrowia.

Chocolate-Dipped-Berries-with-Sprinkles

Dodaj komentarz