Jak przechowywać czekoladę latem?

Co prawda wysokie temperatury, w szczególności w sezonie wiosennym i letnim, nie sprzyjają wyrobom czekoladowym, jednak krążąca informacja, że najlepiej przechowywać je w lodówce jest błędna.

Przechowywana w lodówce czekolada pokrywa się cienką warstwą kryształków cukru. Kiedy wilgoć odparuje, a cukier skrystalizuje się kolejny raz, po wyschnięciu stworzy się szary, nieestetyczny nalot na powierzchni produktu.

Czekoladę i wyroby czekoladowe należy trzymać w chłodnym, jednak nie zimnym miejscu. Ważne by miejsce to także było bez wilgoci. W taki warunkach czekolada zachowuje najlepsze właściwości smakowe. Poddana działaniom wyższych temperatur mięknie, tracąc konsystencję i połysk.

W procesie przechowywania słodyczy ważną rolę odgrywają także opakowania. Powinny być dostosowane do rodzaju produktu, a także uwzględniać jego specyfikę.

Warto także chronić czekoladę przed słońcem. Światło słoneczne przyspiesza proces utleniania się czekolady, dlatego należy pamiętać by chronić ją przed jego wpływem.

Pamiętaj, że dobre warunki przechowywania czekolady są ważne dla utrzymania aromatu i smaku, pozwalają wydobyć najlepsze właściwości produktu.

Chocolate

Dodaj komentarz